“Dalej niż daleko” – Katarzyna Ryrych. Druga część sagi “Czarna walizka”

“Dalej niż daleko” – Katarzyna Ryrych. Druga część sagi “Czarna walizka”

Katarzyna Ryrych po raz kolejny zabiera czytelników do świata rodziny Mikołaja. Dalej niż daleko jednak różni się od pierwszej części sagi Czarna walizka. Wpłynęły na to nie tylko dwie światowe wojny.

Nowy lokator

W domu Mikołaja i Marii zamieszkał nowy lokator – archanioł Gabriel. 

Maria pogrąża się w chorobie psychicznej, co wpływa na szczęście i kondycję całej rodziny. Mikołajowi coraz bliższa staje się Ewelina – zaczynają planować wspólne życie. 

Dalej niż daleko – druga część sagi Czarna walizka

Dalej niż daleko to kolejna część wyjątkowej sagi Katarzyny Ryrych Czarna walizka. Autorka zabiera czytelnika do rodziny Mikołaja i Konstantego. Ponownie mamy szansę spotkać tajemniczą Chaję, która z ukrycia roztacza opiekę nad Mikołajem. 

Akcja tej części obejmuje czas dwóch wojen światowych. Najważniejsi są jednak wciąż bohaterowie. Wydarzenia historyczne stanowią jedynie tło, a nie istotny element. Obserwujemy rodzinę przed ponad kolejnych 30 lat ich życia, a Autorka buduje atmosferę pełną rodzinnej dojrzałej miłości, oddania i zrozumienia. 

Ale to nie wszystko. Katarzyna Ryrych urozmaica fabułę i częściowo przenosi ją do Stanów Zjednoczonych. Przedstawia czytelnikom, z czym wiązała się emigracja obywateli z Europy do USA, ukazuje życie w Nowym Jorku oraz na ranczu w pierwszych 40 latach XX wieku. Wprowadza nowych wyjątkowych bohaterów i wiąże ich życie z tymi, których poznaliśmy do tej pory.

Dalej niż daleko – czyli Czarna walizka za oceanem

Dalej niż daleko różni się od pierwszej części Czarnej walizki. Po pierwsze – akcja jest znacznie szybsza i większe znaczenie mają tu problemy społeczne i wydarzenia historyczne – także te, które nie są powszechnie znane. Realizm magiczny wciąż jest obecny, ale ma o wiele mniejszy wpływ na życie bohaterów. 

Żałuję też, że mniej jest charakterystycznego dla Wszystko dla ciebie poczucia humoru, ironii i sarkazmu. Jednak biorąc pod uwagę, w jakich czasach rozgrywają się wydarzenia – jest to zrozumiałe. 

Niemniej styl Katarzyny Ryrych jest oryginalny i bardzo mi odpowiada. Pozwala płynąć przez tę historię, a powieść Autorki kolejny raz czytałam z dużą przyjemnością.

Dalej niż daleko  – w oczekiwaniu na kolejną część sagi Czarna walizka

Saga Czarna walizka to historia, do której chce się wracać. Dalej niż daleko to ciepła, rodzinna powieść. Jej specyficzny klimat, wyjątkowi bohaterowie i wiele elementów fabuły, które nie pozwalają na nudę to wyśmienite połączenie. Polecam!


Saga Czarna walizka – kolejność


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 17.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #63

“Serce lasu” – Patrycja Żurek. Książka na lato – recenzja patronacka

“Wszystko będzie dobrze” – Renata Kosin

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Grazyna st.

    Mam tylko pierwszy tom. Będę czytać po dokupieniu kolejnych części, bo pewnie i trzeci tom będzie. Lubię takie powieści.

Dodaj komentarz