“Człowiek, który wyszedł z mroku” – David Lagercrantz. Nowa seria szwedzkich kryminałów
David Lagerctantz: "Człowiek, który wyszedł z mroku"

“Człowiek, który wyszedł z mroku” – David Lagercrantz. Nowa seria szwedzkich kryminałów

Człowiek, który wyszedł z mroku to pierwsza część serii szwedzkich kryminałów. Kapitalnie dobrani główni bohaterowie, trudne śledztwo i gęsta atmosfera – fanom gatunku może przypaść do gustu.

Winny czy ofiara?

W Sztokholmie pobito na śmierć sędziego piłkarskiego. Śledczy są przekonani o winie ojca jednego z młodych zawodników, jednak młoda policjantka ma co do tego wątpliwości. 

Opinia światowej sławy psychologa Hansa Rekke zdaje się je potwierdzać. Śledztwo jednak staje w miejscu na długie miesiące.

Micaela nie potrafi zapomnieć o sprawie, a gdy nadarza się okazja do ponownego kontaktu z Hansem, wspólnie próbują rozwikłać zagadkę.

Człowiek, który wyszedł z mroku – szwedzki kryminał z kapitalnie dobranymi bohaterami

Człowiek, który wyszedł z mroku to szwedzki kryminał Autora kontynuacji świetnej serii Millenium, a najnowsza książka Lagercrantza to pierwszy tom nowej serii. 

Czytelnik będzie miał okazję poznać nieszablonowych bohaterów – młodą i upartą policjantkę, pochodzącą z nizin społecznych oraz psychologa o duszy artysty. Poczynania Hansa śledziłam z dużym zainteresowaniem – to kapitalny bohater, ale niestety na pierwszy plan wyszły jego problemy, a nie wybitne zdolności.

Relację bohaterów obserwowałam się z coraz większą ciekawością. Choć przede wszystkim są widoczne różnice między nimi, to tę parę wiele też łączy: przenikliwość, spostrzegawczość oraz działanie poza schematami.

Człowiek, który wyszedł z mroku – szwedzki kryminał z trudnym śledztwem

Tak właśnie wygląda śledztwo, które prowadzą bohaterowie kryminału Człowiek, który wyszedł z mroku. Micaela i Hans zdają się dostrzegać więcej od doświadczonych policjantów i ostatecznie zostają ze sprawą sami. A ta zatacza coraz szersze kręgi: niebezpiecznie wchodzi w rejony wielkiej polityki, działalności wywiadu i wojny terrorystów. Co ciekawe, Autor osadził akcję na początku lat dwutysięcznych i znakomicie oddał czas, w którym świat żył wojną z terroryzmem.

Akcja tego szwedzkiego kryminału rozkręca się początkowo powoli, ale czyta się go sprawnie. David Lagercrantz porusza w treści dużo wątków, ale wszystkie są ze sobą powiązane. Dlatego też czytając należy być uważnym i zwracać uwagę na szczegóły. 

Człowiek, który wyszedł z mroku – rasowy szwedzki kryminał

Człowiek, który wychodzi z mroku powinien przypaść do gustu wielbicielom rasowych i konkretnych szwedzkich kryminałów z typową dla nich gęstą atmosferą. Powieść trafiła w mój gust i chętnie sięgnę po kontynuację – a ta już pod koniec książki zapowiada się interesująco.


Wydawca: Wielka Litera – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 18.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – czerwiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #66

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: “Mentalista”. Początek nowej serii szwedzkich kryminałów

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Grazyna st.

    Fajna recenzja, a książka na pewno przysporzy radości zwolennikom kryminałów.

Dodaj komentarz