Katarzyna Ryrych: “Czarna walizka. Wszystko dla ciebie”. Pierwsza część sagi rodzinnej
Katarzyna Ryrych: "Czarna walizka. Wszystko dla ciebie"

Katarzyna Ryrych: “Czarna walizka. Wszystko dla ciebie”. Pierwsza część sagi rodzinnej

Czarna walizka. Wszystko dla ciebie to pierwsza część sagi rodzinnej. Jeżeli czytacie sagi polskich autorów – będziecie pod wrażeniem tej książki. Jeśli nie… to też będziecie pod wrażeniem 🙂

Cudowne dziecko

Pewnego ranka pod drzwi sierocińca zostaje podrzucony noworodek. Opiekę nad nim podejmuje siostra Agłaja, jednak po niedługim czasie zostaje adoptowany przez bogatego kupca z Odessy i jego żonę.

Czarna walizka. Wszystko dla ciebie – nietypowa saga rodzinna

Sięgając po książkę Czarna walizka. Wszystko dla ciebie spodziewałam się tego, co typowe dla sag, które poznałam do tej pory. Myślałam, że spotkam się z trudnymi losami rodziny, które zostały naznaczone przez wydarzenia historyczne.

Szybko zmieniłam zdanie! Ta powieść to prawdziwy rarytas wśród powieści historycznych. Losy dwóch majętnych rodzin oraz niani głównego bohatera wciągają czytelnika już od pierwszych stron. Książka jest napisana w lekkim, przystępnym stylu, dzięki czemu czyta się ją z dużą przyjemnością. Dodatkowo pełna jest humoru na wysokim poziomie, a nie zabrakło także sarkazmu. W ten sposób powieść staje się świetną rozrywką, przenosząc czytelnika do początków XX wieku.

Czarna walizka. Wszystko dla ciebie – powieść o ludziach, a nie o historii

Czarna walizkato także świetnie wykreowani bohaterowie. Są to postaci z krwi i kości, prawdziwi, których życie nie sprowadza się do troski o dobro ojczyzny, ale swoje. Dlatego fabuła koncentruje się na ich życiu rodzinnym i zawodowym, a nie wydarzeniach historycznych. Mamy tu więc miłość do pieniądza, do seksu, czy konsekwencje zaaranżowanego małżeństwa. Życie prywatne praktycznie nie jest uwarunkowane sytuacją polityczną oraz wydarzeniami historycznymi, a te tragiczne nie tworzą w powieści atmosfery bólu, strachu i walki o przetrwanie. 

Decydujący wpływ na fabułę ma realizm magiczny. To siła wyższa kreuje losy bohaterów oraz krzyżuje ich ścieżki. 

Czarna walizka. Wszystko dla ciebie – najgorsze dopiero nadejdzie?

Czarna walizka. Wszystko dla ciebie to pierwsza część sagi rodzinnej. Jej akcja rozgrywa się w latach 1900-1916. Bohaterów dopiero dotknie I wojna światowa i kolejne zmiany na arenie politycznej. Wydarzenia, które miały realny wpływ na losy jednostek, dopiero nadejdą, dlatego jestem ciekawa ich wpływu na bohaterów sagi i stylu, w jakim zostaną napisane kolejne części.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 8.02.2022


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #53 – bestsellery w Polsce i USA

Gill Paul: “Rywalki”. Kulisy niezwykłego starcia

Magdalena Kawka: “Nowy początek”. Trzeci tom sagi “Lwowska odyseja”

Dodaj komentarz