Holly Seddon: “Czarna lista”. Wielowymiarowy thriller psychologiczny
Holly Seddon: "Czarna lista"

Holly Seddon: “Czarna lista”. Wielowymiarowy thriller psychologiczny

Czarna lista Holly Seddon to wielowymiarowy i wstrząsający thriller psychologiczny. Kapitalnie skonstruowani bohaterowie, towarzyszące im poczucie zagrożenia i wartka akcja – tu nie sposób się nudzić.

Niewiedza jest błogosławieństwem

Greg, oddany pracownik charytatywny, rok wcześniej jadąc na rowerze został śmiertelnie potrącony przez nieznanego sprawcę. Przeglądając laptopa męża Marianne orientuje się, że korzystał z dark webu. Po zalogowaniu się trafia na listę osób, na które wydano zlecenie zabójstwa. Znajduje tam swoje nazwisko.

Czarna lista – thriller psychologiczny oparty na emocjach bohaterów

Czarna lista to thriller psychologiczny, który opiera się w dużej mierze na emocjach bohaterów, ale nie brak w nim zaskakujących zwrotów akcji. Holly Seddon podzieliła fabułę na trzy części.

Pierwsza z nich opisuje wydarzenia rok po śmierci Grega. Autorka genialnie stworzyła atmosferę ciągłego poczucia zagrożenia po odkryciu Marianne. Widzimy kobietę, która wciąż się rozgląda, czuje się niepewnie i przestaje sobie radzić z codziennością. Z drugiej strony obserwujemy płatnego zabójcę. Klimat zagrożenia potęguje to, że wiemy tylko jak ma na imię – Sam. Narracja pierwszoosobowa nie wskazuje jednak, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. W kulminacyjnym momencie ta część nagle się kończy.

Kolejne części znacznie się różnią i więcej w nich akcji, choć nie brak atmosfery strachu. Czytelnik powoli będzie odkrywał sieć powiązań, ale wciąż nie wiadomo, kto za wszystkim stoi. Holly Seddon sugeruje, że to potężna i niebezpieczna grupa przestępcza, która jest zdolna do wszystkiego. 

Czarna lista – ile jesteś w stanie poświęcić, by zachować reputację?

Czarna lista to więcej niż thriller psychologiczny. Holly Seddon uświadamia, że warto pamiętać, że świat nie jest tak jednoznaczny, jak go widzimy. Wokół nas dzieje się wiele złych rzeczy, których nie widać na pierwszy (często drugi i trzeci) rzut oka. 

Autorka genialnie skonstruowała głównych bohaterów, za których pomocą pokazuje, jak ważna jest dla nas samych reputacja. Każda z jej postaci ma wiele do ukrycia, a ich postawy i zasady moralne zmieniają się w zależności od sytuacji. Bohaterowie często przeprowadzają autoanalizę, co pokazuje proces przesunięcia własnych granic.

Czarna lista – wstrząsający thriller psychologiczny

Czarna lista to wstrząsający i wciągający thriller psychologiczny. Oryginalny styl Holly Seddon tworzy duszny klimat i ciągłe poczucie zagrożenia. Niespodziewane zakończenie to kropka nad i, która potwierdza, że to naprawdę dobry thriller.


Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 12.01.2022.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #49 – bestsellery w Polsce i USA

Kathryn Croft: “Nie ten mąż”. Fatalna zamiana

Adele Parks: “Kłamstwa, wszędzie kłamstwa”. Cena spełnionych marzeń

Dodaj komentarz