Santa Montefiore: “Córka pszczelarza”. Niesamowita historia miłosna
Santa Montefiore: "Córka pszczelarza"

Santa Montefiore: “Córka pszczelarza”. Niesamowita historia miłosna

Kolejny raz Santa Montefiore przeniosła mnie w wyjątkowe miejsca i wciągnęła w historię pełną tajemnic. W książce Córka pszczelarza pokazuje miłość do natury, ciekawe czasy oraz rozbieżności panujące w społeczeństwie.

Grace i Trixie

Lata 30-te XX wieku. Kilkunastoletnia Grace – córka pszczelarza – dorasta na angielskiej wsi. Po śmierci ojca wychodzi za swojego najlepszego przyjaciela, jednak wciąż czuje sentyment do swojej pierwszej miłości.

Lata 70-te XX wieku. Grace mieszka z mężem na wyspie w USA. Ich 19-letnia córka Trixie poznaje swoją pierwszą miłość. Jasper, dobrze rokujący muzyk, po tragedii rodzinnej musi wracać do Anglii. Zakochani obiecują sobie, że za jakiś czas znowu będą razem.

Okazuje się, że pierwsze miłości matki i córki łączy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Córka pszczelarza – zderzenie pokoleń i warstw społecznych

Córka pszczelarza to historia miłości oraz relacji łączących matkę z córką. Santa Montefiore jednak wraz z nią daje czytelnikom znacznie więcej.

Autorka przenosi czytelnika w czasy sprzed II wojny światowej i czasy samej wojny. Pokaże czytelnikom funkcjonowanie angielskiej wsi oraz zasad panujących w wyższych sferach. A przede wszystkim to, jak te zasady potrafią zniszczyć życie uczuciowe.

Czytelnik zobaczy także skutki zderzenia dwóch pokoleń: rodziców wychowujących się w latach 30-tych i ich dzieci dojrzewających w latach 70-tych. Reguły społeczne znacznie się zmieniły i dorośli musieli się z tym zmierzyć. To tworzyło narastające różnice i dylematy moralne dorosłych i młodzieży.

Córka pszczelarza – o miłości do natury

Córka pszczelarza to książka, którą czyta się z lekkością. Santa Montefiore w ciekawy sposób snuje historię – tajemnice są odkrywane stopniowo aż do samego finału. Autorka posługuje się pięknym językiem, dzięki czemu kreuje klimatyczne miejsca oraz wyjątkowych bohaterów. 

Autorka niesamowicie opisała miłość Grace i jej ojca do pszczół. Dla nich była to nie tylko pasja. Santa Montefiore poparła opisy ciekawą wiedzą, ukazując stworzenia, jako mądre i inteligentne oraz wymagające odpowiedniego zaangażowania. Z tym łączyła się także miłość do natury, która pozwalała bohaterom być na nią niezwykle uważnym.

Córka pszczelarza – historia miłosna… tylko z pozoru

Córka pszczelarza jest trzecią książką Santy Montefiore, którą miałam okazję przeczytać. Także tym razem Autorka zabrała mnie w wyjątkowe miejsca, czasy oraz pozwoliła poczuć ich atmosferę, a także wciągnęła mnie w tylko pozornie zwyczajną historię miłosną.


Wydawca: Świat Książki – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 10.11.2021.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów notowanie #44 – najlepsze książki w Polsce i USA

Kristin Hannah: “Rzeczy, które czynimy z miłości”. Emocje na pierwszym planie

Sylwia Kubik: “W cieniu wierzb”. Trzecia część serii żuławskiej

Dodaj komentarz