Jenny Blackhurst: “Córka mordercy”. Piętno, którego nie zmywa czas
Jenny Blackhurst: "Córka mordercy"

Jenny Blackhurst: “Córka mordercy”. Piętno, którego nie zmywa czas

Córka mordercy to thriller psychologiczny, w którym główną rolę odgrywają przeżycia Kathryn. Oczekiwałam więc całej masy emocji i gęstego klimatu. Nie do końca tak było. 

Piętno, którego nie zmywa czas

Kathryn miała pięć lat, kiedy jej ojciec zamordował Elsie – jej rówieśniczkę i najlepszą przyjaciółkę. Pomimo tego, że teraz ma trzydzieści lat – wciąż żyje tym wydarzeniem. 

W 25. rocznicę spodziewa się paparazzich pod swoim domem. Docierają do niej jednak inne informacje. Spod domu, w którym kiedyś mieszkała, znika 5-latka łudząco podobna do Elsie. Kathryn udaje się na miejsce.

Tylko i wyłącznie córka mordercy

Tytułowa córka mordercy to kobieta, która – w przeciwieństwie do brata – nie poradziła sobie z wydarzeniami z dzieciństwa. Morderstwo, którego dokonał jej ojciec, wielokrotne przeprowadzki, poczucie ciążącego nad nią piętna – to wszystko zdeterminowało jej życie. Wybory, relacje międzyludzkie i życie zawodowe są naznaczone winą jej ojca. 

Tak właśnie Jenny Blackhurst skonstruowała bohaterkę – poznajemy ją tylko i wyłącznie jako córkę mordercy. Ponadto Autorka całą fabułę oparła na Kathryn i jej przeżyciach – jednak na tapet bierze w zasadzie tylko aktualne wydarzenia, a nie te sprzed 25 lat. Jenny Blackhurst nie wprowadza także żadnych wątków pobocznych. Chociaż mamy tu trzy różne perspektywy, to każda z nich oscyluje tylko wokół sprawy zaginięcia i jej związku ze sprawą Elsie.

Córka mordercy – trudno się oderwać

Sama akcja thrillera psychologicznego Córka mordercy jest dość dynamiczna – Autorka przedstawia wydarzenia z perspektywy trzech bohaterek oraz unika zbędnych opisów. Powieść jest napisana w prostym i przystępnym stylu. Z jednej strony to ułatwia śledzenie tekstu i trudno się od niego oderwać. Z drugiej jednak – brakowało mi tu napięcia, emocji i zbudowania odpowiedniego klimatu. 

Ogromny plus to umiejscowienie akcji na walijskiej wyspie, w zamkniętej społeczności. Mieszkańcy Anglesey znają się od lat, mają swoje sekrety i wiedzą więcej, niż mogłoby się wydawać.

Córka mordercy – thriller psychologiczny z przewidywalnym zakończeniem

Córka mordercy ma jeden minus – to zakończenie. Przewidziałam je bardzo szybko, ale też szybko o tym zapomniałam. Dlaczego? Ponieważ Jenny Blackhurst wokół głównego wątku stworzyła wiele wydarzeń, pojawiały się niespodziewane zwroty akcji, więc jako całość tę książkę czytało się naprawdę dobrze. 


Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Kategoria: thriller

Premiera: 9.02.2022.

Książkę Córka mordercy przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiążka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #53 – bestsellery w Polsce i USA

Dominika van Eijkelenborg: Rzeczy, które robimy w ciemności. To nie ciemności się obawiamy

Lisa Jewell: “Niewidzialna dziewczyna”. Niepokojący thriller psychologiczny

Dodaj komentarz