Chris Brookmyre: “Retrospekcja”. Bardzo rodzinny thriller

Chris Brookmyre: “Retrospekcja”. Bardzo rodzinny thriller

Podobno u sąsiadów trawa jest zawsze bardziej zielona. Retrospekcja opowiada o rodzinie, w której niejeden chciałby żyć. Pod płaszczykiem perfekcji może kryć się jednak najgorsze zło i krzywda.

Wakacje z przeszłością

Amanda rozpoczyna wakacyjną pracę jako niania. Przebywając razem z pracodawcą na wakacjach w Portugalii poznaje rodzinę Temple. Była aktorka oraz jej dorosłe dzieci z rodzinami spotykają się, by uczcić pamięć zmarłego przed kilkoma tygodniami ojca – słynnego profesora.

Rodzina na pozór idealna wydaje się mieć swoje tajemnice, których konsekwencje są odczuwalne jeszcze po latach.

Retrospekcja – z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach

Amanda to 18-latka, która marzy o pracy dziennikarki. Ma bardzo przenikliwy umysł. Sporo dostrzega i analizuje. Szybko odkrywa, że rodzinę Temple 16 lat temu spotkała tragedia – w morzu utonęła wnuczka Maxa i Celii. 

Czytelnik Retrospekcji pozna wydarzenia na dwóch płaszczyznach czasowych oraz z perspektywy każdego z członków rodziny. 

To wyjątkowo barwna rodzina. Czytelnik będzie poznawał każdego z jej członków powoli, będzie także miał okazję zobaczyć, jakie zmiany w każdym z nich zaszły. W rodzinie centrum stanowi aktualnie Celia. Nie potrafi pogodzić się z wyborami dzieci, które nie spełniły oczekiwań jej i Maxa. Wszyscy bowiem powinni wpasować się w idealny obraz, który tworzą na zewnątrz.

Ale w rodzinie Temple jest sporo niedopowiedzeń i tajemnic. Autor Retrospekcji powoli przedstawia każdego z bohaterów. Chociaż akcja z początku toczy się dość leniwie, już wtedy można wyczuć, że coś nie gra. W sprawie śmierci małej dziewczynki nie wszystko jest bowiem jasne – nie wiadomo jak doszło do tragedii, a ciało nigdy nie zostało odnalezione.

Retrospekcja – główny bohater thrillera

Akcja Retrospekcji nie jest pełna zwrotów, zaskakujących wydarzeń i toczy się powoli. 

Znakomicie wpasowuje się w klimat spokojnych wakacji w Portugalii, podczas których rozgrywają się wydarzenia – zarówno te obecne, jak i sprzed 16 lat.

Chris Brookmyre w taki sposób prowadzi czytelnika, by mógł poznać wydarzenia z perspektywy różnych osób, a także… by każdy stał się dla odbiorcy podejrzanym. W tej rodzinie każdy bowiem w jakiś sposób został skrzywdzony i każdy miał powód, by chować przed resztą swoje tajemnice.

Max Temple był profesorem, który obalał teorie spiskowe, dlatego bardzo często przywoływane jest stwierdzenie, że najprostsze rozwiązania są właściwe. I każde z rozwiązań, które podsuwa autor wydaje się być tym właściwym, a czytelnik próbuje budować w swojej głowie przebieg wydarzeń. Jednak to, co zaserwował Chris Brookmyre w zakończeniu Restrospekcji może wbić w fotel i pozostawić bez słowa komentarza. 

Retrospekcja – pierwsza książka Chrisa Brookmyre’a w Polsce

Retrospekcja to pierwsza książka Chrisa Brookmyre’a wydana w Polsce. Dla mnie, miłośniczki thrillerów, “siedzącej” w tym gatunku książek od lat, Retrospekcja przynosi pewien powiew świeżości oraz wychodzi poza często stosowane schematy. 

Nie mamy tutaj grona trupów oraz szybkiej akcji. Są za to brudne sekrety szanowanej rodziny. Są odkrywane systematycznie, dlatego ciężko się oderwać od lektury. Autor nie potrzebował wiele: kilku świetnie wykreowanych bohaterów oraz miejsce akcji, którym był taras wokół basenu. Tylko tyle i aż tyle, by stworzyć rewelacyjny thriller.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 10.06.2021. Książkę można kupić m.in. tutaj.


Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Kategoria: thriller

Rok wydania: 2021

Może Ci się spodobać:

Carlos Montero: “Bałagan, jaki zostawisz”- hiszpański thriller psychologiczny

Lucy Foley: “Idealny ślub”. Nieidealny thriller

Danuta Awolusi: “Zgodnie z prawdą”. Polska powieść obyczajowa inspirowana życiem

Lista książkowych przebojów notowanie #18

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz