Carlos Montero: “Bałagan, jaki zostawisz”- hiszpański thriller psychologiczny

Carlos Montero: “Bałagan, jaki zostawisz”- hiszpański thriller psychologiczny

Do lektury thrillera psychologicznego pt. Bałagan jaki zostawisz zostałam zachęcona przez przyjaciółkę. Ona akurat oglądała serial na Netflix, który jest ekranizacją tego thrillera. Thriller skandynawski, polski czy amerykański – ok. Ale hiszpański? Ściągnęłam książkę z Legimi – a niech sobie leży, jeść przecież nie woła. I znowu to zrobiłam… w pierwszej kolejności obejrzałam serial.

Thriller nagrodzony prestiżową Premio Primavera

Raquel i jej mąż German przeprowadzają się do małego miasteczka – Novariz. Do tej pory wiedli nieobciążone większymi zobowiązaniami życie. Ona pracuje dorywczo jako nauczycielka na zastępstwa, a on jest pisarzem, który od dwóch lat niczego nie napisał. Novariz to rodzinne miasteczko Germana, w którym Raquel zacznie pracę w liceum. 

Na miejscu okazuje się, że poprzednia nauczycielka, Viruca, popełniła samobójstwo. Mało tego, główna bohaterka już pierwszego dnia pracy znajduje liścik z pytaniem “A ile czasu tobie zostało do śmierci?”

Raquel postanawia dowiedzieć się prawdy na temat śmierci swojej poprzedniczki. Szybko okazuje się to bardzo niebezpieczne.

Ta obca

Novariz to małe, ponure miasteczko, które przechodzi kryzys gospodarczy. Panuje tam bezrobocie i poczucie beznadziei. Raquel od samego początku czuje się w nim zagubiona, a sprawy nie ułatwia fakt, że uczniowie nie chcą z nią współpracować. A to dla niej tylko początek. Ktoś dotarł do jej najbardziej prywatnych i intymnych zdjęć. Później włamał się na profil społecznościowy, po czym udostępnił kompromitujący wpis. Jeżeli sprawa dotrze do Germana, małżeństwo może nie przetrwać. Raquel jest przekonana, że za sprawą stoi jeden z jej uczniów. Poddaje się szantażom i ulega temu, czego wymaga prześladowca. Wszystko w trosce o swoje małżeństwo. 

Raquel zyskuje coraz więcej pewności, że Viruca nie popełniła samobójstwa. Sama postanawia dotrzeć do prawdy o jej śmierci.

Bałagan, jaki ona zostawiła

W sytuacji, którą bohaterka zastała, czuje się bardzo samotna, osaczona i bezradna. Co chwilę napotyka kolejne niewiadome i mierzy się z wieloma wątpliwościami.

Wydaje się, że Raquel to odważna kobieta. Pomimo tego, że jest w Novariz obca, jest zdeterminowana, żeby dowiedzieć się, kto stoi za szantażem i jaka jest prawda o śmierci Virucy. 

Z czasem jednak kobieta stała się dla mnie coraz bardziej irytująca. Jest bierna wobec szantażysty. Robi wszystko, żeby ocalić swoje małżeństwo, które w obliczu jej tajemnic oraz tajemnic skrywanych przez jej męża, nie ma racji bytu. Raquel poświęca wszystko dla małżeństwa, ale nie z miłości do Germana, a ze strachu przed pustką, która po nim pozostanie

Taka będę, kiedy nie będzie już przy mnie Germana. Stanę się taką osobą, kimś, kto każdego ranka będzie potrzebował znacznie więcej niż pół godziny na ponowne poukładanie świata bez swojego męża. Na uporządkowanie bałaganu, jaki zostawi.

Raquel robi sporo, żeby dowiedzieć się, kto stoi za śmiercią jej poprzedniczki. Jednocześnie robi to będąc wykorzystywaną przez męża Virucy, który zwyczajnie się nią wyręcza.

Wciągający thriller psychologiczny

Po książkę Bałagan, jaki zostawisz sięgnęłam po obejrzeniu serialu Netflixa. Fabuła książki i serialu różniły się od siebie. Kilka wątków zostało w serialu podkręconych, wydawały się dzięki temu ciekawsze. Wydarzenia z Novariz były przeplatane z retrospekcjami.

Na szczęście te różnice się pojawiły, dzięki czemu książkę czytałam z zapartym tchem…do pewnego momentu. Po jakimś czasie powieść stała się trochę przegadana, a wątki sprawiały wrażenie niepotrzebnie rozwleczonych. Końcówka, kiedy sytuacja zaczęła się klarować i czytelnik powoli dociera razem z bohaterką do rozwiązania intrygi, ponownie mnie wciągnęła. Znałam już zakończenie powieści, mimo wszystko czytałam z zapartym tchem. 

Bałagan, jaki zostawisz to pierwszy hiszpański thriller psychologiczny, który przeczytałam. Pewnie nie dowiedziałabym się nawet o jego istnieniu, gdyby nie serial. 

Podsumowując: Bałagan, jaki zostawisz to ciekawie zarysowana intryga, ponury klimat Novariz i jego mieszkańcy, bohaterowie, wśród których każdy ma jakąś tajemnicę. Polecam tę powieść tym, którzy chętnie sięgają po thrillery psychologiczne. To z pewnością będzie dobrze spędzony czas.

  • Wydawca: Czarna Owca
  • Kategoria: Thriller
  • Rok wydania: 2017

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz