Emelie Schepp: “Biały trop”. Druga część serii szwedzkich kryminałów
Emelie Schepp: "Biały trop"

Emelie Schepp: “Biały trop”. Druga część serii szwedzkich kryminałów

Biały trop to druga część serii szwedzkich kryminałów Emelie Schepp. Czytelnik ma szansę przeczytać wyrazisty kryminał i poznać nietuzinkowe postaci. A przed lekturą proponuję zaparzyć gorącą herbatę – przyda się, by ocieplić atmosferę, podczas gdy bohaterowie będą doświadczać wychłodzenia organizmu 🙂 

Pechowa podróż

Dwie młode dziewczyny podróżowały pociągiem do Szwecji. Przeżyła tylko jedna z nich, jednak zniknęła bez śladu. Druga zmarła w trakcie podróży na skutek zatrucia narkotykami przewożonymi w swoim żołądku.

Okazuje się, że śledztwo w tej sprawie dotyka bezpośrednio prywatnego życia Jany Berzelius. Kobieta będzie musiała zderzyć się ze swoją przeszłością.

Biały trop – druga część serii z prokurator Janą Berzelis

Biały trop to druga część cyklu z prokurator Janą Berzelis. Zaczęłam serię właśnie od tego tomu. Początkowo ciężko mi było oswoić się z klimatem kryminału, mnogością bohaterów i nawiązaniami do poprzedniego tomu. Ten świat jednak po chwili całkowicie mnie pochłonął.

Emelie Schepp oferuje czytelnikom wyrazisty kryminał – surowy, bez szczegółowego wnikania w emocje bohaterów i warstwę obyczajową. 

Samo dochodzenie dotyczy handlu narkotykami na szeroką skalę. Z przyjemnością śledziłam postępy policji i prokuratury. A ci – bez jakichkolwiek tropów, wciąż byli o krok za nieuchwytnym Starcem, człowiekiem budzącym przerażenie wśród tych, którzy mieli z nim do czynienia. Atmosferę śledztwa i działanie policji dodatkowo determinowały zmiany w strukturze organizacyjnej i strach o własną posadę.

Obok tego wszystkiego jest Jana Berzelis – prokurator z tajemniczą przeszłością, która dokonuje prywatnych rozliczeń i prowadzi sprawę na własną rękę. 

Biały trop – mroźna aura i duszny klimat

Biały trop – po trudniejszym początku – czytało mi się lekko i sprawnie. Akcja sprawia wrażenie dynamicznej: rozdziały są krótkie, a w każdym są jeszcze podrozdziały. 

Autorka każdemu z bohaterów nadała indywidualne cechy. Na pierwszym planie jest tu oczywiście Jana, natomiast swoją uwagę zwróciłam na Mię. To kobieta bezpośrednia, wulgarna, trochę pogubiona. Ma świadomość, że zawsze będzie w tyle za swoimi współpracownikami, więc dodatkowo musi walczyć o uznanie przełożonych.

Przytłaczający nastrój kryminału potęguje mroźna aura. Autorka bardzo dobrze ją oddaje, nie oszczędzajac bohaterów i często narażając ich na wyziębienie organizmu 🙂

Biały trop – wciągający szwedzki kryminał

Biały trop to kryminał, który pochłonął mnie bez reszty. Zakończenie łączy wszystkie wątki, a także zmusza czytelnika do oczekiwania na kolejny tom. Chętnie więc poznam dalsze losy tej grupy śledczych.


Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 1.03.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #60

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: “Mentalista”. Początek nowej serii szwedzkich kryminałów

Dodaj komentarz