Bartosz Szczygielski: “Nie chcesz wiedzieć”. Polski thriller dla wymagających

Bartosz Szczygielski: “Nie chcesz wiedzieć”. Polski thriller dla wymagających

Nie chcesz wiedzieć to najnowsza powieść Bartosza Szczygielskiego. Żeby cokolwiek napisać o tej powieści, trzeba ważyć każde słowo. To nie jest thriller jaki już spotkaliście – to całkiem nowa jakość. Nie do powtórzenia.

Przeszłość nie istnieje, przyszłość nie ma tajemnic

Agata od dziecka mieszkała w starym domu na końcu wsi. Matka nauczyła ją wróżbiarstwa. Pewnego dnia przychodzi do niej Michał Borlik i od tego momentu wszystko gwałtownie się zmienia. 

Agata będzie musiała zmagać się ze swoją przeszłością, jednocześnie uciekając przed tajemniczym mężczyzną, który próbował ją zabić. Będzie też musiała zaufać nieznajomej i poznać świat, którego do tej pory unikała.

Nie chcesz wiedzieć, jak to się skończy?

Nie chcesz wiedzieć to moje drugie spotkanie z Bartoszem Szczygielskim. Spodziewałam się po tej książce thrillera z dynamiczną akcją i rzeczywiście tak się początkowo zapowiadało.

Nie chcesz wiedzieć to książka, która może pochłonąć czytelnika, przeżuć, a na koniec zostawić z niczym. Bartosz Szczygielski w każdym szczególe swojej najnowszej powieści pokazał, że nie idzie utartymi schematami. Zaskakuje konstrukcją, planem wydarzeń, profilem bohaterów, początkiem i zakończeniem. Gra, w którą Autor wciąga czytelnika wymaga skupienia i otwarcia się na nowe. 

Jednak nie jest to trudne – od tego thrillera naprawdę trudno się oderwać chociaż na chwilę. Zwroty akcji są tu częste, ale nie zostały wykreowane sztucznie – każdy jest na właściwym miejscu. Bartosz Szczygielski w taki sposób buduje napięcie, że z jednej strony dążymy do rozwiązania intrygi, a z drugiej wydaje się to niemożliwe.

Wszystkie kobiety Bartosza Szczygielskiego

Na uwagę zasługują bohaterki powieści Nie chcesz wiedzieć. Najważniejsze w tym thrillerze są kobiety. Agata, Wiktoria, Jolanta – każda z tych bohaterek intryguje, każda jest niejednoznaczna. Mogą wzbudzać w odbiorcach najróżniejsze emocje. Główna bohaterka – Agata – jest wiarygodna i kompletna. Tu wszystko pasuje: jej profesja, odcięcie się od świata, brak znajomości nowoczesnych technologii, szacunek do natury i do ludzi.

Mężczyźni są w tej książce praktycznie nieobecni – tak, jakby to wokół kobiet można było zbudować odpowiednio mroczną, tajemniczą i nadrealną atmosferę. 

Nie chcesz wiedzieć – gra z czytelnikiem

Autor wciągnął mnie w niesamowitą grę – przemyślaną, zaskakującą i niespotykaną do tej pory. Nie chcesz wiedzieć to książka, która pozostaje w pamięci. Wszystkie wątki zostały rewelacyjnie domknięte, chociaż eksperyment, którego podjął się Autor, był bardzo ryzykowny.

Bartosz Szczygielski nie skorzystał z utartych i sprawdzonych ścieżek – stworzył swój własny przepis na kapitalny thriller.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 11.08.2021.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału

Kategoria: thriller

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Catriona Ward: “Ostatni dom na zapomnianej ulicy”. Thriller, o którym nie zapomnisz

Loreth Anne White: “Nasze idealne małżeństwo”. Thriller domestic noir – jeden z wielu?

Hanna Greń: “Północna zmiana”. Polski kryminał z wątkiem obyczajowym w tle?

Lipiec 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz