Barbara Supeł: “Kapitan Kiwi. Pogromca straszków”. Superbohater rusza na pomoc dzieciom…i rodzicom

Barbara Supeł: “Kapitan Kiwi. Pogromca straszków”. Superbohater rusza na pomoc dzieciom…i rodzicom

Na początek trochę prywaty. Mam dwóch synków. Tomuś ma 1,5 roku. Jest malutki, śliczny jak aniołek, najczęściej uśmiechnięty. Do tego jest człowiekiem demolką i niczego się nie boi. Antoś ma 4 lata, ma dużą wyobraźnię, gada na okrągło i jest bardzo wrażliwy. Jest też nieśmiały i ostrożny. Żaden z nich nie jest ani lepszy, ani gorszy, są po prostu inni. Tomusia chronię przed upadkiem z biurka, na które wszedł lub nie pozwalam mu jeść karmy dla kota. Antosiowi pomagam radzić sobie z obawami i strachem przed nieznanym.

Superbohater – już leci na ratunek!

Kapitan Kiwi z własnego doświadczenia zna chyba wszystkie rodzaje lęku. Pewnego dnia postanawia założyć pelerynę, zostać bohaterem i pozbyć się wszystkich strachów. Przyjaciół w potrzebie jest bardzo dużo. Kapitan Kiwi pomaga im poradzić sobie z groźnymi cieniami, odpływem w wannie, poskromić ruchome schody czy opanować jazdę na rowerze. Kiedy zaś on potrzebuje pomocy na placu zabaw, wspierają go wszyscy, którym wcześniej pomógł.

Tekst został napisany w formie zabawnego rymowanego wierszyka. Autorką ilustracji jest Agata Dobkowska.

Kapitan Kiwi – ratuje, bawi i uczy

Książeczka Kapitan Kiwi. Pogromca straszków ma niewielki format. Ilustracje są minimalistyczne, a tekst nie jest bardzo długi. Ale robi robotę i to jaką!

Po pierwsze. Kiwi i jego przyjaciele uczą, że superbohaterem jest każdy, kto chce pomóc. Nie trzeba mieć wyjątkowej siły i odwagi. Do pokonania strachów wystarczy zrozumienie ich oraz pomoc drugiej osoby. Strach można oswoić, a razem z innymi jest to o wiele łatwiejsze.

Po drugie. Każdy się czegoś boi. Jeden ciemności, inny przejść na drugą stronę ulicy. Obawy i lęki nie są powodem do wstydu, są całkowicie normalne.

Wrażenie robią ilustracje.Są kolorowe, proste i nie mają wielu szczegółów. Na pierwszy plan wysuwają się bohaterowie książki. Im autorka poświęciła najwięcej miejsca. Małemu czytelnikowi łatwiej jest się skupić na tym, co jest najważniejsze.

Rodzicu, czytaj książki dla dzieci!

Rodzice mogą stać się bogatsi o wiedzę 🙂 Strachy, z którymi walczy Kapitan Kiwi to dla dorosłych nie jest nic wyjątkowego. Odpływ w wannie? Wysoka drabinka na placu zabaw? Cienie na ścianie? Przecież nie ma się czego bać, prawda? Dla dzieci są to prawdziwe obawy. Warto je zrozumieć, pomóc oswoić, a przy okazji być superbohaterem 🙂

Szukasz lektury, podczas której będziecie się z dzieckiem świetnie bawić? Przeczytaj o książce Paula McCartney’a.

Rewelacyjne są też Wierszyki ćwiczące języki.

Interesują Cię aktualne zestawienia książek? Zobacz ostatnie notowanie książkowej listy przebojów. Są tam także najpopularniejsze książki dla dzieci.

O najpopularniejszych w 2020 roku książkach dla dzieci pisałam tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz