“As” – Dagmara Andryka. Drugi tom serii z Anną Marią Kier
Dagmara Andryka: "As"

“As” – Dagmara Andryka. Drugi tom serii z Anną Marią Kier

As Dagmary Andryki to druga część tetralogii z Anną Marią Kier. Do nowej agencji detektywistycznej trafia pierwsze śledztwo, ale sporo też dzieje się w sprawie ojca głównej bohaterki. 

Stalker

Do Anny Marii Kier trafia sprawa autorki powieści erotycznych – Lukrecji Woźniak piszącej pod pseudonimem Looka Wood. Aby promować książki w mediach społecznościowych, kobieta wynajęła dublerkę, która staje się ofiarą stalkingu. Groźby narastają, aż dochodzi do najgorszego. 

As – druga część tetralogii Dagmary Andryki

As to druga część tetralogii kryminalnej, której główną bohaterką jest emerytowana policjantka Anna Maria Kier. Ta część znacznie różni się od pierwszej – Króla.

Po pierwsze – wątek kryminalny odgrywa tu główną rolę, a obyczajowy jest tylko uzupełnieniem. Sprawa ojca głównej bohaterki opiera się na prywatnym śledztwie Kier i staje się ona coraz ciekawsza. Wątek ten (jak podejrzewam) spina całą serię i to właśnie on wydaje mi się najbardziej zajmujący.

Pomysł na sprawę stalkera również jest interesujący. Zagadka jest bardzo dobrze skonstruowana – nie opiera się na brutalnych morderstwach, w których krew leje się wartkimi strumieniami, ale na prowadzonym śledztwie: obserwacji, rozmowach, wysnuwaniu wniosków. W tej części mamy też możliwość poznać bliżej Wandę i metody jej pracy, czego bardzo mi brakowało w Królu.

As – dobry polski kryminał

Dagmara Andryka nie pozwala czytelnikowi na nudę. Akcja kryminału As jest dynamiczna i przebiega płynnie. Oba śledztwa dobrze się przeplatają i do ostatniej strony można liczyć na sporo emocji. Zresztą – Autorka pisze w takim stylu, że trudno oderwać się od lektury, do tego rozdziały nie są długie, a całość podzielono na trzy wyróżniające się części. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na bohaterów. Każdy z nich – pierwszoplanowy lub poboczny – czymś się wyróżnia. Zostali skonstruowani z rozmysłem, możemy poznać ich w różnych sytuacjach, nadano im charakterystyczne cechy, ale nie są przy tym przejaskrawieni. 

Seria polskich kryminałów z Anną Marią Kier

Serię z Anną Marią Kier warto czytać po kolei. Choć każda część to odrębne śledztwo, to bohaterowie oraz ich prywatne sprawy dobrze spinają tę tetralogię. A po intrygującym zakończeniu powieści As niecierpliwie czekam na kolejne tomy.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 9.08.2022.


Seria z Anną Marią Kier – kolejność

  1. Król – możesz kupić tutaj
  2. As – możesz kupić tutaj

Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – lipiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

“Za cenę śmierci” – Małgorzata Rogala. Drugi tom serii “Pełnia tajemnic”

Diana Brzezińska: “Nie dopniesz swego”. Pierwsza część serii z Gabrielą Sawicką

Dodaj komentarz