Anna Ziobro: “Za ścianą ciszy”. Ważna powieść obyczajowa

Anna Ziobro: “Za ścianą ciszy”. Ważna powieść obyczajowa

Powieści obyczajowe są popularne. Nie zawsze jednak dotykają lekkich i przyjemnych zagadnień. Anna Ziobro w swojej drugiej powieści pisze o niełatwych tematach: odrzuceniu, braku akceptacji siebie, niepełnosprawności. Za ścianą ciszy wzbudza szereg emocji, a przede wszystkim zachęca do refleksji.

W świecie ciszy

Ida Mazurek od urodzenia ma problem ze słuchem. Na jedno ucho nie słyszy wcale, na drugim nosi aparat, jednak wada postępuje.

Kobieta tkwi w toksycznym związku, w którym nie czuje się ani szczęśliwa, ani kochana, ale nie chce być w przyszłości zdana tylko na pomoc rodziny.

Gdy poznaje Adama, okazuje się, że mężczyzna również został poturbowany przez los. Od początku wiedzą, że nie będzie im dane stworzyć związku. 

Życie poza standardami

Pierwsza część powieści Za ścianą ciszy autorka w naturalny sposób przeplata teraźniejszość z przeszłością. Pokazuje, jakie wydarzenia i doświadczenia wpłynęły na bohaterkę. Ida od urodzenia była wychowywana przez rodziców w atmosferze miłości i akceptacji. Już pierwszego dnia w szkole jako małe dziecko zetknęła się z odrzuceniem. Problem ze słuchem, który do tej pory był dla niej codziennością, nagle stał się poważną przeszkodą w nawiązywaniu relacji. Nazywanie jej Idą-inwalidą było tylko konsekwencją pierwszych słów nauczycielki. 

Anna Ziobro pokazała szkołę jako miejsce, w którym każde dziecko powinno dopasować się do niepisanych standardów. Odstępstwa od normy zostają szybko zauważone. Autorka pokazała, jak brutalna potrafi być młodzież, nawet dzieci, a wszystko zaczyna się od dorosłych: rodziców i nauczycieli.

Szkoła, która postawiła Idę za ścianą ciszy

To, czego szkoła “nauczyła” Idę, to brak wiary w siebie, akceptacji swoich problemów. Wie, że nie może zaufać ludziom, a otoczenie nie udzieli jej wsparcia. Wydaje się jej, że musi na nie zasłużyć – dlatego tkwi w związku, w którym odwdzięcza się partnerowi na każdym kroku tylko za to, że z nią jest. 

Jej dzieciństwo wpłynęło na to, jak postrzega siebie i ludzi z otoczenia. Gdy spotyka Adama, nie potrafi się przed nią otworzyć. Jednak okazuje się, że nie tylko ona mierzy się z problemami. Adam przez całe życie czuł się odrzucony, dodatkowo los nie był dla niego łaskawy. 

Ludzie, którzy zostali poturbowani przez los muszą nauczyć się żyć na nowo. Czy wspólnie im się uda? 

Za ścianą ciszy – powieść o trudnych emocjach

Język tej powieści jest prosty, ale trafia do odbiorcy. Anna Ziobro nie pozwala się czytelnikowi oderwać od lektury, ale także nie umniejsza w ten sposób problemów. Nie ma  tu porywającej akcji, bo Za ścianą ciszy to książka o emocjach. Anna Ziobro opisuje jedynie wydarzenia, które miały decydujący wpływ na uczucia i emocje bohaterów. 

O burzeniu niewidzialnych ścian

Za ścianą ciszy może wzbudzić w czytelniku masę emocji. To wzruszenie i smutek. Złość na rzeczywistość, w której żyją bohaterowie. A także złość na samych bohaterów. Czytelnik będzie trzymał kciuki za ich kolejne kroki w uczeniu się życia na nowo.

O braku tolerancji często mówimy w kontekście orientacji seksualnej lub poglądów politycznych. Mówimy o niej także w kontekście nas – dorosłych. Anna Ziobro w swojej powieści przeniosła ten problem na dzieci i młodzież, a także na pozornie błahe sprawy. 

Warto sięgnąć po tę powieść nie tylko dlatego, że sama historia jest ciekawa. Za ścianą ciszy może dać czytelnikowi znacznie więcej i nie potrzeba tu dogłębnej analizy i interpretacji. Wystarczy się na nią otworzyć 🙂


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 16.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Dragon

Kategoria: powieść obyczajowa

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Kamila Mitek: “Moje greckie lato”. Pełna słońca książka na wakacje

Przemysław Piotrowski: “Krew z krwi”. Czy to książka, którą warto przeczytać?

Barbara Kwinta: “Chwała meksykańskim zakonnicom”. Powieść obyczajowa w 100% z naturalnych materiałów

Lista książkowych przebojów notowanie #18

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz