Anna Ziobro: “Brakujący obrazek”. Kiedy marzenia odchodzą w niepamięć
Anna Ziobro: "Brakujący obrazek"

Anna Ziobro: “Brakujący obrazek”. Kiedy marzenia odchodzą w niepamięć

Zapach pierników, choinki, pomarańczy? Nie w tej powieści. Brakujący obrazek Anny Ziobro to trudna, ale bardzo prawdziwa historia o siostrzanej miłości i zbyt szybkim wejściu w dorosłość.

Zbyt szybkie wejście w dorosłość

Tuż przed maturą Ola zachodzi w ciążę. Despotyczny ojciec wyrzuca ją z domu i odcina od niej resztę rodziny. Szesnaście lat później życie Oli jest już ustabilizowane. Wiedzie spokojne życie z córką, a po nieudanym małżeństwie buduje nowy związek. 

Wciąż jednak szuka kontaktu ze swoją młodszą siostrą.

Brakujący obrazek – powieść o przemocy domowej

Brakujący obrazek to gorzka historia, w której Anna Ziobro podjęła temat przemocy domowej. Autorka pokazała jej oblicze, o którym nie mówi się często. W tej powieści ofiarami są córki policjanta, a ich tragedia nie kończy się w momencie, gdy opuściły rodzinny dom. 

Anna Ziobro pokazała, jakie są skutki życia w przemocowej rodzinie. W sposób autentyczny zobrazowała to, co dzieje się z psychiką ofiar: ich depresję i próby odcięcia się od wspomnień.

Brakujący obrazek to powieść, która może stać się czytelnikom naprawdę bliska. W doskonały sposób ukazuje polskie realia. W życiu bohaterów nic nie dzieje się z przypadku – nic nie jest im podarowane przez los. Bohaterowie są różnorodni, a na przestrzeni lat zachodzą w nich mentalne zmiany. 

Najbardziej jednak cenię tę powieść za pokazanie macierzyństwa Oli oraz jej relacji z córką. Urodzenie Mai nie było dla dziewczyny momentem, w którym wszystko zmieniło się na lepsze. Kolejny raz spotkały ją trudności. Po kilkunastu latach stosunki z córką nie były usłane różami, a nastoletni bunt nie ominął Mai.

Brakujący obrazek – trudne emocje

Brakujący obrazek czyta się jednym tchem. Anna Ziobro od początku angażuje czytelnika w losy bohaterów, budząc przy tym wiele emocji. Choć ciężar emocjonalny tej powieści jest spory, to Autorka nie sztucznie poruszać, stosując wymyślne zabiegi. Sama historia jest tak trudna i na tyle prawdziwa, że nie sposób być na nią obojętnym. Przy tym styl Anny Ziobro nie jest przegadany, jest bardzo naturalny – czuć w nim Jej lekkie pióro.

Brakujący obrazek – świąteczna powieść?

Brakujący obrazek to nie jest typowa świąteczna powieść, w której unoszą się cudne zapachy, a do bohaterów uśmiecha się los. To historia, która nie jest oderwana od rzeczywistości. Gorzka, trudna oraz taka, z którą przynajmniej w części musiała się zmierzyć niejedna matka. 


Wydawca: Wydawnictwo Dragon – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 13.10.2021.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów notowanie #44 – najlepsze książki w Polsce i USA

Anna Ziobro: “Za ścianą ciszy”. Ważna powieść obyczajowa

Emily Stone: “Jak zawsze w grudniu”. Książka świąteczna pełna emocji

Dodaj komentarz