“Altanka pod magnolią” – Sandra Podleska. Recenzja powieści obyczajowej
Sandra Podleska: "Altanka pod magnolią"

“Altanka pod magnolią” – Sandra Podleska. Recenzja powieści obyczajowej

Niech nie zmyli Was urocza okładka tej książki. Sandra Podleska wzięła na tapet temat, o którym część z nas nawet nie chce myśleć. Przeczytajcie o jej najnowszej książce „Altanka pod magnolią”.

Żałoba 

Minęły już trzy lata od śmierci małej Aurelii. Monika do tej pory nie potrafi ułożyć sobie życia. Postanawia więc wyprowadzić się w nowe miejsce, gdzie nikt jej nie zna. Kiedy znajduje medalik ze zdjęciem dziewczynki łudząco podobnej do jej córeczki, zastanawia się, czy nie popada w obłęd. To jednak rozpoczyna ciąg wydarzeń, które mogą w jej życiu wiele zmienić. 

Altanka pod magnolią – Sandra Podleska o żałobie

Nie wyobrażam sobie większej tragedii niż śmierć dziecka. Właśnie ten trudny temat wzięła na tapet Sandra Podleska w książce Altanka pod magnolią. Niech nikogo nie zmyli wiosenna kwiecista okładka. W tej historii żałoba nie jest tylko pretekstem – jest realnym problemem, z którym mierzy się główna bohaterka. 

Altanka pod magnolią – powieść pełna trudnych emocji

Altanka pod magnolią to opowieść o przebaczeniu i nowym początku. Sandra Podleska pokazuje, jaką siłę ma żałoba: potrafi doprowadzić do choroby, rozbić małżeństwo, zniszczyć poczucie własnej wartości. Monika przez kilka lat obwiniała się o śmierć dziecka, analizowała każdą godzinę poprzedzającą wydarzenia, przez co nie mogła ruszyć do przodu.

Sandra Podleska z wyczuciem o żałobie

Budowanie nowych relacji – przyjaźni, związku – musiało oprzeć się nie na zapomnieniu, ale na wybaczeniu sobie i przepracowaniu traumy. Sandra Podleska pisze o tym z odpowiednią delikatnością, empatią oraz w sposób bardzo naturalny. Świetnym zabiegiem okazały się listy do zmarłej Aurelii, dzięki którym możemy obserwować proces akceptowania nowej rzeczywistości. Warto podkreślić, że tu w żadnym momencie czytelnik nie spotka się ze sztucznym wywoływaniem emocji przez Autorkę.  

Jedyny zarzut mam wobec rozwiązania zagadki śmierci dziewczynki. Było to mało realne i nie pasowało do całości fabuły.

Altanka pod magnolią – Sandra Podleska nie boi się trudnych tematów

Altanka pod magnolią to powieść, pełna wzruszeń, trudnych tematów, ale którą czyta się przy tym z lekkością. Sandra Podleska potrafiła zachować odpowiedni balans, dzięki czemu od książki trudno się oderwać do samego końca. 


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 28.06.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #75

“Zagubiona pszczoła” – Patrycja Żurek. Recenzja patronacka

“Lato z Ritą” – Anna Szczęsna. Książka na lato – recenzja

“Życie jak czekolada” – Agnieszka Zakrzewska. Druga część “Sagi czekoladowej”

Dodaj komentarz