Alison Ragsdale: “Kochana córeczka”. Trudna historia o wielkiej miłości
Alison Ragsdale "Kochana córeczka"

Alison Ragsdale: “Kochana córeczka”. Trudna historia o wielkiej miłości

Gdy życie zmienia się z dnia na dzień o sto osiemdziesiąt stopni, zazwyczaj nie zastanawiamy się, czy nam się chce, czy nie. Robimy, co należy. Jak bardzo jest to trudne pokazała bohaterka powieści Kochana córeczka Alison Ragsdale.

Kiedy wszystko się zmienia

Avy i Rick tworzą szczęśliwe małżeństwo. Właśnie razem z 10-letnią córką przeprowadzili się do domu po babci Avy. Pewnego dnia kobieta zaczyna dostrzegać, że Carly często się potyka. Okazuje się, że dziewczynka cierpi na rzadką i nieuleczalną chorobę genetyczną.

Niedługo później cała rodzina ulega wypadkowi, który sprawia, że rodzina, jaką znała wcześniej Avy, przestaje istnieć.

Kochana córeczka – powieść pełna bólu i cierpienia

Kochana córeczka to niezwykle wzruszająca powieść obyczajowa o sile miłości, jaką Avy darzy Ricka i Carly. Są dla siebie całym światem, którym wstrząsnął tragiczny wypadek. 

Z dnia na dzień szczęśliwe życie Avy zmienia się w trudną codzienność pełną poświęcenia, zabiegania, zmęczenia. Kobieta zostaje sama z wieloma problemami codzienności i trudnymi decyzjami, które mogą mieć wpływ na całe życie. 

Czytelnik jest świadkiem jej cierpienia i poczucia beznadziei, szukania rozwiązań, które ułatwiłyby odnalezienie się całej rodziny w nowej sytuacji. Alison Ragsdale tak dobrze opisuje tę sytuację, że wiele razy ma się ochotę pomóc głównej bohaterce, czasami nią wstrząsnąć, ale przede wszystkim zostać przyjacielem, którego długo jej brakowało.

Kochana córeczka – ogromna miłość, ale inna rzeczywistość

Kochana córeczka to trudna i wzruszająca lektura, ale trzeba zaznaczyć, że akcja rozgrywa się w Szkocji. To, co opisała Alison Ragsdale, będzie dość odległe dla polskiego czytelnika. Inny jest system opieki zdrowotnej, dostęp do specjalistów, nawet dostępność OIOM-ów niejednokrotnie jest problemem. W powieści Kochana córeczka nie ma mowy o czekaniu w długich kolejkach, a konsultacje z lekarzem można otrzymać w każdym momencie. Specjaliści są pomocni, służą radą, polecają innych lekarzy. Ponadto, pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Ava, nie miała problemów finansowych. 

Z tego powodu odniosłam wrażenie, że powieść jest mi bliska, ale przede wszystkim ze względu na emocje, jakie wzbudziła, a nie sytuację i możliwości rozwiązywania problemów.

Kochana córeczka i mama bohaterka

Kochana córeczka to w rzeczywistości nie opowieść o chorej dziewczynce, ale o silnej matce. Oczywiście, Carly wzrusza dojrzałością, podejściem do nowej sytuacji i odgrywa ogromną rolę w tej historii. Ale Ava została z dnia na dzień postawiona w sytuacji bez wyjścia, w której siebie postawiła na ostatnim miejscu. To bohaterka, która wysuwa się na pierwszy plan i budzi niemały podziw.

Jestem pewna, że to postawa, którą większość kobiet, matek byłaby gotowa przyjąć.


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 29.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #33 – najlepsze książki ostatniego tygodnia

Magdalena Majcher: “Obca kobieta”. Powieść obyczajowa o trudnej miłości

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Tracy Buchanan: “Zaginiona siostra”. Powieść obyczajowa o trudnych kobiecych wyborach

Dodaj komentarz