Eva García Sáenz de Urturi: “Akwitania”. Kilka lat z życia Eleonory Akwitańskiej
Eva García Sáenz de Urturi: "Akwitania"

Eva García Sáenz de Urturi: “Akwitania”. Kilka lat z życia Eleonory Akwitańskiej

Francuskie dwory, brutalna walka o wpływy, wysoka pozycja Kościoła – w takiej scenerii rozgrywa się akcja powieści Akwitania. Określona jako thriller, więcej ma wspólnego z powieścią historyczną.

Tajemnicza śmierć króla Francji

Akwitania – najbogatszy region średniowiecznej Francji. Jej książę zostaje zamordowany w Compostelli, a jego ciało po śmierci przybiera niebieski kolor. Tron obejmuje jego córka – 13-letnia Eleonora, która przygotowuje się do zemsty. Pierwszym krokiem staje się poślubienie następcy tronu. Jednak w trakcie wesela król Francji umiera w identycznych okolicznościach jak ojciec Eleonory.

Thriller Akwitania?

Akwitania to książka, która została skategoryzowana jako thriller, jednak rozwiązanie zagadki tajemniczych morderstw to tylko jeden z elementów.

Akcja powieści rozgrywa się w średniowiecznej Francji. Fabuła jest oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych, ale została ubarwiona na potrzeby atrakcyjnej konstrukcji.

Dzięki temu Akwitania staje się powieścią historyczną ciekawą także dla tych czytelników, którzy fanami historii nie są. Autorka przyciąga odbiorcę poprzez szokujące elementy epoki średniowiecza – szokujące oczywiście z perspektywy współczesności.

Mamy więc w Akwitanii brutalną oraz przebiegłą walkę o wpływy oraz bogactwa. “Od kuchni” poznamy zwyczaje panujące na zamkach, sytuację kobiet na dworach czy stosunek do związków kazirodczych. Autorka przedstawia także obraz duchownych – ślepa wiara w cuda, których dokonują niejednokrotnie miała wpływ na historię. 

Średniowieczna zagadka

Intryga w powieści Akwitania nie jest wątkiem dominującym. Ci, którzy oczekują typowego thrillera, ale osadzonego w czasach średniowiecza, mogą poczuć się zawiedzeni. Intryga jest o tyle ciekawa, że próby rozwiązania zagadki opierają się nie tyle na samym śledztwie, co na wierze w zjawiska nadprzyrodzone. Ponadto rozgrywa się w niezwykłej scenerii – francuskich dworów, wypraw krzyżowych, klasztorów. 

Samo rozwiązanie jest niezwykle zaskakujące. Nic nie wskazywało na to, że fabuła zaprowadzi do tego momentu, jednak wszystkie jej elementy zdają w tej chwili trafiać na właściwe miejsce.

Akwitania – niepowtarzalny klimat średniowiecza

Podczas lektury książki Akwitania brakowało mi dreszczyka i poczucia niepewności typowych dla dobrych thrillerów. Eva García Sáenz de Urturi skutecznie jednak odwróciła moją uwagę od tej kwestii. Wprowadza w niepowtarzalny klimat średniowiecza, zapewniając przy tym emocjonującą rozrywkę.


Wydawca: Wydawnictwo Muza/ Muza Black – dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Kategoria: thriller

Premiera: 10.11.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #41 – bestsellery w Polsce i USA

Najlepsze książki 2020 roku według “The New York Times”

Anne Fraiser: “Znajdź mnie”. Gotowy scenariusz na film

Remigiusz Mróz: “Wybaczam ci” – czyli “mroźna klasyka”

Dodaj komentarz